Mgr. Pavel Herman: Otroctví ve východní Evropě aneb na Moravských životech záleží
Otroctví není černobílé, zejména pokud se podíváme do české, respektive moravské historie. Projevili se snad Moravané jako kolonisté? Nikoliv. Snadněji totiž získáme informace na otázku: Kdy naposledy byly Češi a zejména Moravané oběťmi otrokářství?
Odpověď najdeme v období roku 1663, tedy v historickém období, kdy docházelo k transatlantickému obchodu s otroky na jihovýchodní Moravě. V této době totiž Morava zažila poslední nájezdy Turků a Tatarů, když docházelo k odvlékání desítek tisíc obyvatel do otroctví. V roce 1663 podnikli Krymští Tataři spolu s Turky nájezd na Moravu, při kterém odvlekli do otroctví desítky tisíc lidí.
Podle záznamu z diplomových prací či ČT24 z 22. listopadu 2014: „V září a říjnu 1663 pronikli osmanští vojací od Váhu skrze Karpaty na jihovýchod Moravy. Vyplenili Veselí, Strážnici, Hodonín, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Lanžhot, Podivín, Pohořelice, Měnín či Hustopeče. Za šest dnů odvlekli 12 tisíc místních lidí do otroctví. Třetí útok na počátku října mířil na Klobouky, Vsetín a Valašské Meziříčí. Úhrnná bilance lidí odvlečených do otroctví činila řádově desítky tisíc.“
Zatímco Západní Evropa kvůli historickému údělu otrokářství ve svých bývalých koloniích vyznává různé ideologie o bílém otrokářství a kampaně typu Black live Matters (Na černých životech záleží), tak naopak východní Evropa by se měla zaměřit na připomínání otrokářství ze strany Tatarů a Turků a zaměřovat se na kampaň Moravia lives Matter (Na moravských životech záleží).
Mgr. Pavel Herman
Zdroj:
© 2022-3/15 MORAVIA ET SILESIA LIBERTAS!